Azim içimizde, ruhumuzda ve yaşantımızda denge kurup onu sürdürmenin anahtardır.

Azimli olanı kimse yenemez

Uzakdoğu felsefesinin temeli inanç ve şüphedir. Kişide inanç ve şüphe olması onu tek bir yola götürür: kararlılık. Bu ise kişiye iki seçenek sunar: azmetmek ya da vazgeçmek. İki seçenek de kararlı olmayı gerektirir.
İnancı ve şüphesi olan insan, yaşama karşı açıktır; onun getirdiklerine şüpheyle baksa da bir karar alıp uygulayabilecektir. İnanç, cesaret etmesini sağlarken şüphe kendisini korumasına yardımcı olur. İnanç, başına gelenlere karşı sabırlı, anlayışlı olmasına imkân verirken şüphe tehlikeleri sezmesini mümkün kılar. İnancı ve şüpheyi makul boyutlarda taşıyanlar ise yaşamları boyunca azimli olur ve kararlarının hep arkasında durur.
İnanç ve şüphenin azlığı kadar çokluğu da insanın morali, ruhu, maneviyatı açısından risklidir. Hayatta en önemli şey dengedir. Kararlı olmak, insanın kendisini dengede tutmasının bir yoludur. Ancak bu kararlılık takıntıya dönerse, azim hırsa dönüşür. Hırs habis düşüncelere yol açabilecek kadar tehlikeli bir başlangıçtır. Azim ise, içimizde, ruhumuzda ve yaşantımızda denge kurup onu sürdürmenin anahtardır.
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.