Zaman, en değerli hazine.

Bir gün kaç saat olsa bize yetecek?

İster kişisel ister kurumsal yaşamda bütün işler birbirinden “acil”, bütün görevler birbirinden “öncelikli ve acil”… Günün 24 saati bütün bu işleri yapmaya ve görevleri yerine getirmeye yetmiyor. Yemek, uyumak, kişisel hijyenle ilgilenmek gibi olmazsa olmazlara ayrılan vakit de çıkınca pek çok kişinin arkadaşları bir yana ailesine ve kendine ayıracak vakti bile kalmıyor. Hafta sonları ve tatiller de büyük bir telaş içinde geçince bireyin ruhunda yavaş yavaş büyük bir boşluk açılmaya başlıyor. Üstelik bütün bu “aciller” üst üste binince hiçbir şeye yetişmek mümkün olmuyor ve işler iyiden iyiye ters gitmeye başlıyor. Günümüzde kimle konuşsanız 24 saatin yetmediğini söylüyor. Gün kaç saat olsa işleri bitirmeye yetecek?

Zaman, en değerli hazine. Onu verimli kullanarak hem işleri yetiştirmek hem aileye hem de arkadaşlara vakit ayırmak mümkün. Bunun için sistemli olmak, bu sistemden ödün vermemek yeterli. Öncelikle bir ajanda edinmekle işe başlayın. Yapılması gereken küçük büyük bütün işleri ve günlük rutinlerinizi bu deftere not edin. İşler arasında bir öncelik sıralaması yapın. Başkalarının sizden yapmanızı istedikleri şeyler hakkında detaylı ve net bir “görev tanımı” alın. Sizden ne beklendiğini iyice anlayın ve öncelik sıralamanıza göre işe koyulun. Kendinize tanıdığınız süre zarfında işi bitirmeye çalışın. Bu arada iki saatte bir yirmi dakika mola vermeyi, o süreçte yaptığınız işten uzaklaşmayı da unutmayın.

Zaman yönetiminin kilit noktası neyi yapıp yapamayacağınızı bilmeniz ve açıkça belirtmenizdir. Hedefleri ve beklentileri azaltın. Karşınızdakilerin de sizden sizi aşan işler istemesine izin vermeyin. Elinizdeki işe odaklanın ve bitirin. Mesai saatleriniz dışında, “gerçekten acil” durumlar hariç, işle ilgilenmekten kaçının. Mesai saatinden sonra kendinize, ailenize ve arkadaşlarınıza vakit ayırın. 

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.