Affetmek, hem psikolojik hem de manevi açıdan güçlü olmayı sağlayan en büyük erdem.

Geçmişi affedin, yeni yıla yepyeni bir sizle girin

Egolarımız devreye girdiği için bize kendimizi kötü hissettiren olayları, kişileri, tutumları affetmekte zorlanıyoruz ve bunları sürekli hatırlayarak aklımızda fazlasıyla gereksiz yer işgal etmelerine neden oluyoruz. Buddha’nın “Öfkeye tutunmak, zehiri kendin içip ötekinin ölmesini beklemek gibidir,” sözü affetmemenin bize verdiği zararı çok güzel özetler. Başkasıyla ilgili tutunduklarımız aslında bizi zehirler. Olan olmuştur ve bitmiştir. Bize acı çektiren ve affedemediğimiz, aslında kafamızda yarattığımız hikâyedir. Belki biri bizi kandırdı veya bize yalan söyledi ve biz bunu bize verilen değer ile ilgili olduğuna inandık. “Bana nasıl yalan söyler?” dedik, karşımızdaki insanın yaptığı üstümüze aldık. Oysa yapılan hareket o insanın bulunduğu bilinç durumunu yansıtır. Yapılan davranış o kişinin kendisine aittir, bizim bu dünyadaki değerimizle ilgili bir veri değildir. Bunu anladığımız gün özgürleşiriz ve affetmek kolaylıkla kendiliğinden gelir. 
Bu ay, kalbimizi ve bedenimizi sevgiyle doldurmak, bu sevgiyi dışarı yansıtmanın tam zamanı. Yeni yılda bütün bu eski psikolojik, manevi yüklerden kurtulmak için size beş neden sunuyoruz:
  1. Kendinize vereceğiniz bir yeni yıl hediyesi olarak, kendiniz dahil sizi hayal kırıklığına uğratan herkesi, her şeyi affedin. Huzurlu, mutlu, geceleri rahat uyuyabilen biri haline gelmenin en pratik yolu bu. Unutmayın affetmek başkası için değil yüklerimizden kurtulmak için, kendimiz için yaptığımız bir eylemdir. Hafiflemek, mutlu olmak ve temiz bir sayfa ile yeni yıla girebilmenin anahtarı affetmektir. 
  2. Gücünüzü kendinize gösterin. Affetmek, intikam almaktan çok daha zordur. Ancak olgun ve güçlü insanlar affetme cesaretini gösterebilirler. Dolayısıyla affettiğiniz zaman aslında ne kadar güçlü olduğunuzu görmüş olacaksınız.
  3. Kendinizi sevdiğinizi kanıtlayın. Kurban rolünden vazgeçin Üzüntünün, ümitsizliğin, haksızlığa uğramış olmanın verdiği acının sizi daha fazla yıpratmasına izin vermeyin. Sevdiğiniz birinin bunları yaşamasını istemezsiniz değil mi? O halde kendinize de bunu yapmayın.
  4. İç huzurunuzu geri kazanın. Yeni yıla geçmişin yükünü taşımayın, bırakın bu yılda kalsın artık hepsi. Yıllardır aklınızı meşgul eden, sizi yaşamaktan soğutan bütün olayları ve kişileri oldukları yerde bırakın. Bırakın gitsinler.
  5. Affedin ki affedilin. Karma sizi bulacaktır.
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.