İşyerinde stresle başetmek için bir önerimiz var...

İş Yerinde Meditasyon

Masanızdaki kahve fincanını sizden başka boş gören olmadıysa iki ihtimal var ya kahve bağımlısısınız ya da gerçekten stresli bir ortamda çalışıyorsunuz ve konsantrasyon sorunu yaşıyorsunuz. Sizin için ikinci seçenek geçerliyse sırt ve boyun ağrılarınız olduğunu, mide sorunları yaşadığınızı, sindirim sisteminizin sizi zorlayıp durduğunu ve sık sık uykunuzun geldiğini de söylemek mümkün. Floresanla aydınlatılan, bilgisayar klavyesi tıkırtılarıyla, telefon ziliyle sürekli dikkat dağıtan, belki de tek bir pencerenin bile açılmadığı plazanın açık ofisinden kaçmayı ve sırt çantanızı alıp doğaya kaçmayı planladığınızı düşünmek de zor değil. Bunu en azından şimdilik yapamayacaksınız ama basit bir önerim var: Neden ofiste meditasyon yapmayı denemiyorsunuz?

Tabii ki masanın üzerine çıkıp bağdaş kurmanızdan bahsetmiyorum ama örneğin daha çok su içerek işe başlayabilirsiniz. Bunu yapın çünkü su, varoluşumuzu sürdürmemizi sağlayan en önemli elementlerden biri. Anne karnında gelişirken suya nasıl ihtiyacımız varsa yaşamımızı sürdürürken de ona ihtiyacımız var. Sık sık yerinizden kalkın ve hareket edin. Dünya da dahil olmak üzere evrendeki her öğe, her atom tanesi hareket halinde. Gün boyu bir ofis sandalyesinde aynı pozisyonda oturmamızın beklenmesi ise doğamıza tümüyle aykırı. Bu yüzden kendinize bahaneler yaratıp sık sık yerinizden kalkın ve hareket edin. Hiç olmazsa sık sık tuvalete gidip yüzünüzü yıkayın.

Masanızı, bilgisayarınızın ve akıllı telefonunuzun ekranını size doğayı çağrıştıran görsellerle, doğadan getirebildiğiniz öğelerle doldurun. Çalışma ortamınızın izin verdiği ölçüde çam kozalağından saksı çiçeğine, hatta küçük bir akvaryum balığına kadar aklınıza gelebilecek pek çok ayrıntı, stresli olduğunuz anlarda sizi bir an da olsa “anın içinde” tutmaya yardımcı olacaktır.

Unutmayın meditasyonun amacı “şimdi ve burada” olmaktır. Geçmişten ve gelecekten, endişeden, korkudan, öfkeden arınıp öze dönebilmek, bir ağacın bizi izlediği gibi olaylara bir an bile olsa izleyici kalabilmektir.

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.