Karşımıza çıkan engeller ya da engel gibi gördüklerimiz aslında bizi konfor alanımızdan çıkmaya zorlayan, bizi geliştirmeye çalışan sınavlardır.

Kendine engel olma, konfor alanından çık

Kişisel gelişim, zannedildiği gibi her aşaması mutluluk ve sevinçle yaşanan bir süreç değil aslında. Kişisel gelişim, karşımıza zorlu mücadele alanları çıkaran, bizleri çabalamaya ve sürekli yenilenmeye yönelten, çalkantılı dönemlere girmemizi sağlayıp sonucunda huzurlu hissetmemizi, buna şükretmemizi sağlayan bir yaşam yolu…

Karşılaştığımız engeller ve zorlu anlar, doğru ve olumlu bakış açısıyla değerlendirildiğinde bizleri mutsuz ve çaresiz hissetmek yerine geleceğe umutla bakmaya yönlendiren fırsatlara dönüşecektir. Tıpkı iş yaşamında olduğu gibi özel yaşamımızda da kriz anlarını fırsata dönüştürme gücü ellerimizdedir. Her güçlük, aslında, tıpkı bir bebeğin büyürken karşılaştığı zorluklar gibidir. Bir bebeğin yürümeyi öğrenmek için düşmek zorunda olması gibi kişisel gelişimimiz sırasında da önümüze çıkan zorlukları aşmak için vazgeçmeden mücadele etmemiz gerekir. Bu bakımdan her sorun, yaşamın bize sunduğu bir hediyedir.

Konfor alanlarımızdan çıkmadan geçirdiğimiz sorunsuz ve risksiz süreçler dinlenmek için gerçekten ideal olsalar da kişisel gelişimimiz açısından bize büyük bir katkıda bulunmaz. Dolayısıyla yaşamın karşımıza çıkardığı güçlükler, önümüze koyduğu engeller ya da bizim engel gibi algıladığımız olaylar bizi konfor alanlarımızdan çıkmaya zorlar. Daha doğrusu bize “biraz daha büyümek için fırsat” sunar. Yaşam, akışını kontrol etmenin mümkün olmadığı bir nehir gibidir. Bu nehirde yüzmek için bazen dalgalarla mücadele etmek bazen de kendini akışa bırakmak yeterlidir.
 
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.