İnsanın kendini gerçekleştirmesinin, yaratıcılığını serbest bırakmasının en önemli yolu, kendini doğru bir şekilde ifade edebilmek.

Kendini doğru ifade eden hayattan zevk alıyor

Yalnız bırakılma korkusu, beğenilmemekten, ayıplanmaktan çekinmek, başarısızlığa tahammül edemeyecek olmak… Bütün bunlar kendimizi olduğumuz gibi kabul etmediğimizin göstergesi aslında. Akla gelen parlak fikirlerin, değişik projelerin hayata geçirilememesinin temel sebepleri olan bu korkular ve çekinceler, bizlere ayak bağı olmaktan, kendimizi ifade etmemizi engellemekten başka bir işe yaramıyor. Birtakım korkular yüzünden ilerlemekten, planları gerçekleştirmeyi bir yana bırakmaktan, kendinden vazgeçmekten daha kolay bir yol var: bütün bu korkulardan ve endişelerden kurtulmak.

Kendini ifade etmenin, hem de doğru ifade etmenin bir alışkanlık halini almasını sağlayacak bazı ipuçları var. Örneğin hisleri yazmak. Günlük tutmak ya da kısa hikâyeler yazmak, en azından küçük notlar tutmak hem yaratıcılığın ateşini körüklüyor hem de insanın herkesten önce kendisine, kendisini anlatmasını sağlıyor. Bu da kendini ifade etmenin ilk adımıdır. Ya da mutsuzken, hüzünlüyken mektup yazmak… Göndermek zorunda değilsiniz elbette, amaç yazmak! İster takım oyunu isterse tek başına yapılabilecek bir egzersiz olsun, mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmak da önemli bir başlangıç. Yoga, nefes terapisi, tenis, yüzme ya da başka bir spor dalıyla uğraşmak, kişinin zihnini daha kolay toplamasına yardımcı oluyor.

Konuşurken doğru sözcük seçimi yapma ihtimali de böylece artıyor. Yüksek sesle şarkı söylemek, dans etmek, bir sanatla uğraşmak da kendini ifade etme alışkanlığı kazanmanın etkili yolları arasında yer alıyor. Ancak her şey bir yana en önemlisi başkalarının düşüncelerini ve isteklerini değil, kendinizin düşüncelerini ve isteklerini önemsemek. Yaratıcı yanınızı özgürleştirmek için “başkaları” adlı hapishaneden çıkmanın anahtarı sizin elinizde.
 
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.