Sabır, ruhun bağımsızlığını korumak, yargılamaktan çok gözlemlemek, yıkmak yerine durmaktır

Manevi gücü ve sağlığı korumanın yolu: sabır

Bütün manevi ve uhrevi öğretilerde ön plana çıkan sabır, günümüz dünyasının “hız” beklentisi karşısında sık sık göz ardı edilen bir erdem Pasif bir eylem olarak sabır, insan ruhuna sanıldığından çok daha güçlü bir yatıştırıcı etkisi yapıyor. Sabır, yaşanan güçlük karşısında anda kalıp o süreci en dingin ve sakin şekilde atlatmayı sağlıyor.

Pek çok kişinin zannettiğinin aksine sabır yalnızca “beklemek”le ilişkilendirilebilecek bir erdem değil. Beklemek, geleceğe yönelik bir eylem; sabır ise “şimdi ve burada” olmakla ilgili. Egoyu kontrol etmek, yaşamı kontrol etme dürtüsünden uzaklaşmak, kendini hayatın akışına bırakmakla özdeşleştirilebilecek bir “tavır.” Bu yönüyle sabır bir tohumun çiçeğe dönüşmesini telaşsız, tarafsız ve şükranla izlemek gibi. Sabır, olmuşun, olanın ve olacağın arasında durup, beden tüm kaosun ve “acil”in içinde sıkışmışken ruhun bağımsızlığını korumak, yargılamaktan çok gözlemlemek, yıkmak yerine durmak demek.

Peki sabır, öğrenilebilir mi? Elbette. Bunun için atılacak adımlarsa şunlar:

  1. Hissettiğiniz duyguları sahiplenin: Yapabileceklerinizin ve yapamayacaklarınızın farkında olun. Öfkenize ve sevinçlerinize olduğu kadar hayalkırıklıklarınıza, mutsuzluklarınıza, sıkıntınıza da sahip çıkın.
  2. Duygularınızı ifade edin: Duygularınız hakkında hem kendinizle hem de başkalarıyla konuşabilin Kendinizi tüm iyiliğiniz ve kötülüğünüzle kabul etmeniz başkalarını da oldukları halleriyle görmenizi sağlayacak. Empatinin devreye girmesiyle karşınızdakilere, olaylara tahammülünüz de artacak.
  3. Eylemde bulunmadan önce durmayı tercih edin: Yaşamı izlemek de aslında bir eylemdir. Dinginlik ve sükunet içinde durup gözlem yapmak, iç sesinizi duymanızı sağlayacaktır. Olaylar karşısında hemen bir tavır göstermek yerine durun, bakın ve yaşamın bu evresini tarafsızca kabullenin.
  4. Doğru nefes alın: Yaşadığınız olay veya karşınızdaki kişi ne olursa olsun doğru nefes almayı unutmayın. Kalp atışlarınızın ritmini korumak, kan akışınızın düzenini sağlamak için bu çok önemli.
  5. Şükran duyun: Yaşamın size o anda, karşılaştığınız o olay ve o insanla bir şeyler öğretmek üzere olduğunu hatırlayın. Her ne olursa olsun hayata bu tecrübe için teşekkür edin ve şükran duyun. Bu varoluşunuzdan gelen sevgiyi artıracak ve sizi olumsuz düşüncelerden koruyacaktır.
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.