Bütün sorunlarımızla “tek nefeste” mücadele etmek mümkün

Mutluluğu içinize çekin

Günlük yaşantımızda maruz kaldığımız olayların üzerimizde yarattığı stres, aile ve iş yaşamında göğüslemek zorunda olduğumuz sorunlar, kişisel tatminsizliklerimiz… Özellikle de her şeyin üst üste geldiği anlarda hissettiğimiz derin mutsuzluk… Oysa bunların hepsiyle “tek nefeste” mücadele etmek mümkün.

Stres, vücudun işleyişini doğrudan etkileyen toksinlerden bir tanesi. Hormon dengesizliklerine, eklem ağrılarına, sindirim sorunlarına, uyku bozukluklarına neden olduğu gibi bağışıklık sistemimizi de düşürüyor. Dolayısıyla vücudumuz her tür hastalığa açık hale geliyor. Stresten kaçmak, strese girmemek ne kadar imkansız olsa da onu yönetmek hiç de imkansız değil. Üstelik bunun için fazladan çaba harcamaya ya da özel bir vakit ayırmaya gerek yok: doğru nefes almak yeterli!

Derin nefes almanın parasempatik sinir sistemini aktive ettiği bu sayede de insan zihninin temizlendiği, yağ yakımının hızlandığı, metabolizmanın daha hızlı çalıştığı, toksinlerin vücuttan atıldığı, endişenin yatıştığı tıbben de biliniyor. Doğru nefes almakla vücuda doğru ve etkin şekilde alınan oksijen, parasempatik sinir sistemini uyararak harekete geçiriyor. Vücudun “tüm savunma ve uyarı mekanizmalarının” aktifleşmesi sayesinde kişinin stresle mücadele etme, onu yönetme becerisi daha da artıyor. Mutsuzluk, umutsuzluk ve çaresizlik üçlüsünün önünü açan stres, daha da artmadan kontrol altına alınabiliyor.

İşte size yoğun stres altında bile doğru nefes almanızı sağlayacak birkaç öneri:

1. Dörde kadar yavaşça sayarken burnunuzdan derin bir nefes alın.
2. Nefesinizi tutarken içinizden yediye kadar sayın.
3. Nefesinizi ağzınızdan verirken içinizden sekize kadar sayın.
4. Aynı işlemi üç kez tekrarlayın (her seferinde dört, yedi ve sekize kadar sayın).

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.