Mevsime uygun sebze ve meyve tüketmenin önemini hepimiz biliyoruz. Ancak sera ürünleri öylesine hayatımızın içine girdi ki artık hangi sebze ve meyvenin hangi mevsimde üretildiğini neredeyse ayırt edemez olduk.

Nisan ayı mutfaklarda detoks zamanı

İçinde bulunduğumuz bu ışıltılı günlerde hem bedenen hem de zihnen hafiflemiş hissetmek istiyoruz. Bedenimizi yaza hazırlamak isteği de cabası… O halde gelin aşağıda verdiğimiz seçkiye bir göz atın. Nisan ayında manavlarda ve market reyonlarında gözleriniz bu listedeki sebzeleri, meyveleri arasın, hem toksiklerden arınmanın hem de sağlıklı beslenmenin keyfini çıkarın.

Çağla: 30 gramında 160 kalori olan iyi bir diyet ürünüdür. C vitamini kaynağıdır. Metabolizmayı hızlandırır.
Can erik: Lif bakımından oldukça zengin, A, K ve C vitamini açısından zengin olup demir emilimini artırır.
Çilek: Fosfor, demir deposu olduğu gibi B, C ve K vitamini açısından da oldukça zengin, güçlü bir antioksidandır.
Kuşkonmaz: Folik asit bakımından zengin, potasyum, fosfor ve kükürt içeriği yüksek, A, B ve C vitaminleri içeren, toksik atma özelliği fazla bir besindir.
Enginar: Düzenli tüketildiğinde magnezyum, çinko, demir ve potasyum yönünde vücudu besler. C ve K vitamini bakımından çok zengindir. Kalsiyum içeriği yüksek, lifli bir Akdeniz bitkisidir.
Taze bakla: Protein ve vitamin açısından hayli zengindir. Et tüketemeyenlerin mutlaka yemesi gereken besinler arasındadır. Diyabette kan şekeri kontrolü sağlama özelliğinin yanında çok güçlü bir antioksidandır.
Havuç: İçeriğindeki beta keroteni vücut A vitaminine dönüştürür. Böylece oksidatif strese karşı vücudu korur.
Roka: 100 gramında günlük ihtiyacı karşılayacak kadar K vitamini içerir. C vitamini bakımından da hayli zengin olup kalsiyum ve folat içeriği yüksektir.
Pancar: Aşırı tüketilmesi zararlı olan bu bitki C vitamini, fosfat ve potasyum açısından çok zengin olup kan basıncını dengeler.
Pırasa: A vitamini ve lutein açısından zengin olan, soğan familyasına ait bu bitkinin 100 gramında 32 kalori vardır ve bu yüzden her tür diyetin vazgeçilmez öğesidir.
 
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.