Öfke patlamalarınızla çevrenizdekileri korkuttuğunuzun farkında mısınız? Gelin basit adımlar atarak öfkenizle barışın ve sevdiklerinizin mutluluğu tatmasını sağlayın.

Öfkenizle barışmak ister misiniz?

Öfke de tıpkı olumlu duygular gibi herkesin hissedebileceği normal duygulardan biri. Önemli olan öfke duygusunu doğru yönetebilmek ve yönlendirebilmek. Yönetilemeyen öfkenin dışavurumu da kontrolden çıkabiliyor ve maksadını aşan sözlere, kırıcı tavırlara, yıkıcı tutumlara dönüşebiliyor. Sevdikleriniz bu tavırlarınızı bir yere kadar hoş görebiliyorlar elbette; en güçlü sevgide bile sözlerin ve tavırların açtığı yaralar kapanmayacak hale gelebiliyor. Sonrası istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. O yüzden yol yakınken birkaç basit adım atıp öfkenizi bastırmadan doğru yönetmeye ne dersiniz?

·      Duygularınızı ifade etmeyi öğrenin
Hiçbir şey için geç değildir. Duygularını ifade etmeyen, kendi duygularını kabullenemeyen bir ailede büyümüş olabilirsiniz. Annenizin ve babanızın hatalarını siz sürdürmek zorunda değilsiniz. Duygularınızı kabullenin. Üzülebilirsiniz, öfkelenebilirsiniz, heyecanlanabilir, korkabilirsiniz. Bunlar doğal duygular. Sevdikleriniz de bunları hissedebilirler. Siz nasıl hoşgörü bekliyorsanız, onlar da sizden hoşgörü bekleyebilirler. Örneğin karşınızda üzgün biri varsa onu üzgün olduğu için suçlamak, başkalarıyla kıyaslayıp üzülmemesi gerektiğini söylemek yerine onu anlamaya çalışın. Aynısı kendiniz için de geçerli. İletişim kurmanın birinci aşaması, duyguları görmek ve anlamaktan geçiyor. Bunu öğrenin.

·      Sizi nelerin strese soktuğunu tahlil edin.
Sizi strese sokan neden nedir? Karşınızdaki kişi mi yoksa sizin yapmadığınız bir şeylerden dolayı herkesi içine soktuğunuz durum mu? yaşadığınız bir olay mı yoksa o olayın yaşanmasına neden olan süreç mi? Stres nedenlerinizi doğru tahlil ederseniz öfkenizi doğru yere yönlendirebilir ve karşınızda iyi niyetle çabalayan insanları incitmekten vazgeçebilirsiniz.

·      İşe yaramıyorsa yardım alın.
Bu basit yöntemlerle öfkenizi kendi başınıza yönetemiyorsanız, profesyonel danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Bu zayıflık belirtisi değil, geçmişin ruhunuzda açtığı yaraları iyileştirmek için çabalamanız anlamına gelir. İnanın sizi gerçekten sevenler bu konuda sizi destekleyecektir.
 
 
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.