Havanın insanın ruh hali üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Ancak her kış mevsiminde depresyona girmek ya da sonbaharda hüzünlenmek bir kader değil. Soğuk havalarda yalnızca elleriniz üşüsün, ruhunuz değil.

Soğuk havanın tadına varmak da mümkün

Kısalan günler, yağmurlu, karlı hava yüzünden ertelenmek zorunda kalan planlar, puslu bir kent görüntüsü, çamurlu sokaklar, kasvetli bir görüntü, sağanak yüzünden iyiden iyiye tıkanan trafik ve kat kat giyinmek zorunda kalmak… Kış ve sonbahar mevsimlerinden bahsedildiğinde aklınıza bunlar geliyorsa, kış ve sonbahar hüznüne kapılma eğiliminiz var demektir ama dert etmeyin. Günlük yaşamınızda yapacağınız birkaç basit değişiklik size bambaşka bir bakış açısı sunacak.
  • Mutluluk hormonlarınızı besleyin.
Kış aylarında daha fazla şekerli ve karbonhidratlı gıdalar mı tüketiyorsunuz? Sağlıklı bir yeme düzenine geçmeniz, serotonin içeren sebze, meyve, protein, sağlıklı yağ gibi besinleri tüketmekle hem soğuk mevsimlerde kilo almaktan kurtulmak hem de ruhen hafiflemek başarılabilir.
  • Meditasyon yapın.
Mevsimsel duygulanım bozukluğunda ışık tedavisinden sonra en etkili yöntemlerden birinin de meditasyon yapmak olduğu otoritelerce kabul edilmiş durumda. Dolayısıyla gerek doğru nefes almak gerek bedeni doğru pozisyonda tutmak gerekse zihni boşaltmak, fiziksel ve psikolojik açıdan rahatlamayı sağlayacaktır.
  • Şıklığınızdan ödün vermeyin.
Yaz ve ilkbahar mevsimlerinde giyilen cıvıl cıvıl desenli elbiseler, tişörtler, rengârenk şortlar, pantolonlar kış ve sonbahar mevsimlerinde rafa kalkıyor. Yerlerine kahverengi, çoğunlukla siyah, gri ağırlıklı koyu renkli ve desensiz kıyafetler geliyor. Oysa bu pekâlâ değiştirilebilir. Kış gardırobunda yapılacak küçük bir değişiklikle yaşama renk katılabilir.
  • Aktif olun, hareket edin.
Hava soğuk, kar yağdı, sağanak var diye eve kapanmayın. Evde kalmayı tercih etseniz bile hareket etmeyi ihmal etmeyin. Yoga bunun için mükemmel bir tercih olabilir. Matınızı pencerenin önüne çekerseniz, yoga sırasında kar yağışını izleyip yağmurun sesini dinleyebilirsiniz.
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.