Sonbaharın yoğun günlerini ferah geçirmek için hem bedenimize hem de yaşantımıza detoks uygulamanın vakti geldi.

Sonbahar geliyor, tam detoks zamanı

Sıcak, neşeli, insana kendini her açıdan hafif hissettiren yaz mevsimi sona ererken bizi pek çok sorumluluğun beklediği, piyasaların ve dolayısıyla iş yaşamının hareketlendiği günler kapımızı çalmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki bu yoğun günleri güneşli yaz günlerinin verdiği rahatlık ve ferahlık içinde geçirmek için hem bedenimize hem de yaşantımıza detoks uygulamanın vakti geldi. Bedenen ve ruhen fazlalıklardan kurtulmak enerjimizi de yükseltecek ve yaşamın yükünü daha rahat taşımamızı sağlayacak. Üstelik bunu yapmak için çok çaba sarf etmemiz de gerekmiyor. Birkaç alışkanlığımızı değiştirmekle evimizi de ruhumuzu da bedenimizi de pozitif enerjiyle doldurmak mümkün. Örneğin mutfakta kullandığınız yağı değiştirin. Ağır bitkisel yağ veya margarinler yerine soğuk sıkım susam yağı, zeytinyağı gibi doymamış yağları tercih edin. Bu hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de toksik metalleri vücudunuzdan atmanızı sağlayacaktır. Ayrıca buzdolabınızda sebzelere daha çok yer açın. Turp, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, enginar gibi sebzeler hormonlarınızın daha düzenli salgılanmasını sağlayacak bu da mutluluk düzeyinizi artıracaktır.

Evinizde kimyasal içerikli temizleyici kullanmaktan vazgeçin. Doğal ve organik malzemelerle temizlik yapmaya gayret edin. Karbonat, sirke, limon, arap sabunu, kil gibi malzemelerle de pekala hijyenik bir ortam sağlayabilirsiniz.

Dağınıklığı ortadan kaldırın. Her anlamda… Evinizdeki, ofisinizdeki, otomobilinizdeki tüm dağınıklıktan kurtulun. İhtiyacınız olmayan, kullanmadığınız bütün ıvır zıvırları ya atın ya da ihtiyacı olan birine verin. Elbise dolabınızın kapağını açın ve “bir gün giyerim” diye aldığınız, ancak belki de yıllardır giymediğiniz kıyafetleri ayırıp bağışlayın. Sadece “olmazsa olmaz” değiniz kitapları rafta bırakıp diğerlerini köy okullarına gönderin. Yıllardır bir veya iki kez kullandığınız mutfak eşyalarını ihtiyacı olanlara verin. Aynısı kişisel hayatınız için de geçerli. Sizi çıkmaza sürükleyen, motivasyonunuzu düşüren insanlardan uzaklaşın. Gerek ıvır zıvırlar gerekse böyle insanlar yalnızca evinizde, ofisinizde, otomobilinizde ya da hayatınızda yer kaplamakla kalmaz, beyninizde sürekli yer işgal eder. Bu da enerjinizi düşürür ve sizi her geçen gün daha fazla yormaya başlar. Ya paylaşmak sizi daha mutlu eder.

Manevi ve ruhsal ihtiyaçlarınızı karşılamaya özen gösterin. Doğaya yönelin. Daha çok ağaç görün, toprağa basın. Zihninizi kötü düşüncelerden arındırmak ve kendinizin de doğanın bir parçası olduğunuzu hatırlamak için sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın. Günde en az 20 veya 30 dakikanızı yoga, meditasyon yapmaya ya da dua etmeye ayırın. Egzersiz yapın, terleyin ve mümkün mertebe teknolojik aletlerden uzaklaşın. Akıllı telefonunuzdan, bilgisayarınızdan, televizyonunuzdan ve internetten bağımsızlaşın. Bu en azından ofis dışında kendinize vakit ayırmanızı, pek çok gerekli gereksiz uyarandan kurtulmanızı sağlayacaktır. Size gelen yüzlerce epostayı ve kısa mesajı daha sonra da yanıtlayabilirsiniz.

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.