Sağlıklı sınırlar inşa ederek hem kendilik bilincinizi yükseltebilir hem de yaşamınızın kontrolünü elinize geçirebilirsiniz.

Yaşamınızın kontrolü sizin elinizde olsun

Herkes zaman zaman yaşamının kontrolünü kaybettiğini, ürkütücü bir bilinmeyene doğru savrulup gittiğini, kendi hayatında bir figürana dönüştüğünü hissedebilir. Bu, aslında, suçluluk, utanç, sevilmeme korkusu gibi duyguların neden olduğu tavırlarımızın sonucudur. Hayır diyememek, ilişkilerimize sağlıklı sınırlar koyamadığımız için başkalarının müdahalesine ve manipülasyonuna açık, savunmasız bir dönem geçirmek gibi unsurlar da bunda etkilidir. Bu duyguları yaşamak ve bu ruh halinin içine saplanıp kalmaksa bir kader değildir. Bunu değiştirmek için basit adımlar yaparak dünyaya bakma ve sorun çözme şeklimizi değiştirmemiz yeterlidir.
Son zamanlarda sizi manen sıkıntıya sokan kişileri, olayları ve durumları düşünün. Yapabiliyorsanız onlardan uzaklaşmaya, en azından aranıza mesafe koymaya çalışın. “Hayır” demek istediğiniz durumlarda ilişkilerinizi bozmamak uğruna “Evet” demeyin. Size kendinizi iyi hissettiren ortamlara girmeye, bu tür kişilerle görüşmeye daha çok vakit ayırın.

Sosyal çevrenizde yargılayıcı kişilerden uzaklaşamasanız da değerlere ilişkin görüşlerinizin aynı olmadığını kabullenin ve kendinize onların gözünden bakmayı bırakın. Onların değil kendi hayatınızı yaşadığınızı sık sık kendinize hatırlatın. Sizin koşullarınızı kimsenin anlamasını beklemeyin. Unutmayın, mutluluklar ve sevinçler gibi kederler ve hüzünler de kişiye özeldir. Onları önce siz sahiplenin.

Kendimize sağlıklı sınırlar inşa etmek, bencilce bir eylem değil, kendilik bilincimizi artıran ve güçlü ilişkiler kurmayı sağlayan önemli bir adımdır. Sevilmeye, desteklenmeye ve mutlu olmaya değer olduğunuzu kabullendiğinizi gösterir.
 
Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.