Meditasyon yeni bir şey değildir; dünyaya gelirken onu da beraberinizde getirdiniz.

Meditasyon

Yaşamın tüm güzelliğinin yanında bir de ağırlığı vardır. Herkesin hayatı kendine göre farklı yoğunluklarda, mutlu anlardan ve sıkıntılı durumlardan ibarettir. Yine de hepimiz, zaman zaman sıkıntılardan yorulduğumuzu, yaşananların ağırlığını taşıyamadığımızı hissederiz. Hatta çoğu zaman başka bir boyuta geçip başka bir yerde başka bir formda yaşamayı dilediğimiz bile olabilir. Meditasyon, bu “kaçma” ve “uzaklaşma” duygusunu anlayabilmemizi, bu duyguyla barışabilmemizi ve önümüze ne çıkarırsa çıkarsın yaşamın bize sunduklarını kabul etmemizi sağlar.

İnsanın doğduğu andan itibaren yaşamaya başladığı tekâmül sürecinde yapabileceği en iyi şey “izleyici” olabilmektir. Bu, pasif, olaylara müdahale etmemeyi öngören, omuz silkmeyi gerektiren türde bir izleyicilik değil elbette… Sözü edilen, olaylara, yaşananlara uzaktan bakabilmeyi sağlayan, böylece objektif bir bakış açısı geliştirmeyi mümkün kılan, duyguları, düşünceleri tartmamıza imkân veren bir “izleme” tavrı. Çünkü ancak bu şekilde endişelerle, korkularla, kederle, sıkıntı ve telaşta olan zihni dinlendirmek, duru bir bakış açısı edinmekle mümkün olabilir.

Doğanın bir parçası olarak insanın da çiçek gibi sessiz, bir kedi gibi dingin kalıp dünyayı dinlemeye, rüzgârı hissetmeye, havadaki mevsim kokusunu içine çekmeye, tüm bedeninin canlılığını kutsamaya ihtiyacı vardır. Meditasyon, zihni boşaltıp oradan rasgele gelip geçen düşünceleri bir düzene koymanın, olaylara tepki vermeden önce doğru, nesnel bir değerlendirme yapmanın yolunu açan unsurlardan biridir. Zihni odaklayarak ruhani ve fiziksel gözlem yapma kapasitemizi artırmanın ömür denilen süre içinde varlığımızı hırpalamadan, özsaygımızı koruyarak, önyargılarımızdan kurtularak ve bilincimizi yükselterek vakit geçirmemizi sağladığı da bir gerçektir. Farklı meditasyon ekollerinin farklı önermeleri olsa da Osho’nun şu sözü, meditasyonun özünü tanımlıyor:

“Meditasyon yeni bir şey değildir; dünyaya gelirken onu da beraberinizde getirdiniz. Zihin yeni bir şeydir; meditasyon ise sizin doğanızdır. O sizin doğanız, sizin varlığınızdır.”

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.