Hayvanlar ve bebekler doğru nefes alıp verirler. Bu yüzden de yaşam karşısındaki duruşları çok daha açıktır.

Nefes

Yaşam, nefesle başlar. İlk nefesle kişi “şimdi”yi ve “burada olma”yı kavrar. Zaman içinde zihin, yaşananların, tecrübe edilenlerin, olumlu veya olumsuz duyguların, düşüncelerin etkisiyle bulanıklaşmaya başlar ve bizler sadece “hayatta kalmak” için nefes almaya başlarız. Aslında nefes almak, ânın farkına varmak, doğanın içinde birey olarak, onun bir parçası gibi varolmanın gücünü hissetmektir.

Öfkeli ve sıkıntılıyken “on saniye boyunca derin nefes”, ağrılarımız varken “hızlı ve kesik nefes”, kahkahalarla gülerken “dolu dolu içimize çektiğimiz nefes” anlarını düşünelim. Günlük hayatta son derece sıradan bulduğumuz, hatta üzerine hiç kafa yormadığımız “nefes alıp vermenin” aslında her duygumuz ve yaşadıklarımızla ne kadar ilişkili olduğu çok açık, değil mi? İşte bu yüzden, pek çok meditasyon tekniğinin, psikolojik gevşeme egzersizlerinin, hatta oyuncuların sahne arkasında düzenli yaptıkları hazırlıkların merkezinde bile hep nefes yer alır.

Hayvanlar ve bebekler doğru nefes alıp verirler. Bu yüzden de yaşam karşısındaki duruşları çok daha açıktır. Doğru nefes almak yalnızca vücuttaki oksijeni dengelemek gibi tıbbi faydalar sağlamakla kalmaz, manevi varlığımızla aramızda bir uyum yakalamamıza da yardımcı olur. Bilinç düzeyimizin artmasına, zihnimizi meşgul eden pek çok sorunla boğuşurken, geçmişi, geleceği sorgularken varoluşumuza ve yaşamımıza etki eden endişelerimizi fark etmemize olanak verir. Nefes terapisinin amacı, yeniden “şimdi ve burada” olmaya başlamamızı sağlamaktır.

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun köklerini bilmek ister misiniz?
Bilmek ve daha ötesini ögrenmek için:
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by zenlovers.com. Tüm Hakları Saklıdır.